Terra Nova pair lead All-PAL teams 

Terra Nova snagged a share of Most Valuable Player honors on the All-Peninsula Athletic League North Division boys’ and girls’ basketball teams.

Junior Jared Milch shared the boys’ honor with Half Moon Bay junior Tommy Nuno, while Tigers senior Arrianna Sheehy and Westmoor senior Yazmeen Goo were named co-MVPs on the girls’ side.

In the South Divisions, Mills senior Marquis Adkins was named the boys’ MVP and Capuchino senior Brianna Deckman took home the girls’ honor.

ALL-PENINSULA ATHLETIC LEAGUE

Boys’ basketball

NORTH DIVISION

CO-MVPS

Tommy Nuno, Half Moon Bay, junior; Jared Milch, Terra Nova, junior.

First Team

Case Dufrane Jr, Half Moon Bay, senior; Austin Hilton, Half Moon Bay, junior; RJ Arciaga, Jefferson, junior; Sean Orr, Westmoor, sophomore.

Second Team

Bonclar Matudio, Jefferson, senior; Miguel Contreras, Oceana, senior; Isiah Margate, Oceana, sophomore; Jason Shiffer, South San Francisco, senior; Gerald Colvin, Terra Nova, senior; Gabe Vargas, Terra Nova, senior.

Honorable Mention

Jaren Bitanga, El Camino, junior; Ari Pineda, El Camino, junior; Caelin Batstone, Half Moon Bay, senior; Jake Salinero, Half Moon Bay, junior; Damari Cual-Davis, Jefferson, sophomore; Kiasi Collier, Jefferson, senior; Juelian Ortiz, Oceana, junior; Andrew Guiang, South San Francisco, junior; James Javier, South San Francisco, junior; Ben Vidali, Terra Nova, senior; Nikko Gigi, Westmoor, senior; Toby Mak, Westmoor, senior.

SOUTH DIVISION

MVP

Marquis Adkins, Mills, senior.

First Team

Justin Gutang, Burlingame, senior; Chris Bene, Sequoia, senior; Ryan Cole, Menlo-Atherton, senior; Adam Cook, Hillsdale, senior; Brandon Matsuno, Mills, senior; Ziggy Lauese, Sequoia, freshman.

Second Team

Joe Rodriguez, Carlmont, senior; Tyler Garlitos, Burlingame, junior; Lucas Magni, Capuchino, junior; Vinnie Ferrari, Burlingame, junior; Brandon Wong, San Mateo, senior; Kono Filimoehala-Egan, Aragon, senior; Collin Low, Hillsdale, senior; Drew Healy, Woodside, junior.

Honorable Mention

Bassel Mufarreh, Burlingame, junior; Miguel Madrigal, Mills, senior; Dennis Houston, Sequoia, junior; Tommy Lopiparo, Sequoia, senior; Christian Fioretti, Menlo-Atherton, junior; Njai Leblanc, Sequoia, sophomore; Marquez Mozeke, Capuchino, sophomore; Adam Schembri, Hillsdale, senior; Ben Ujihara, San Mateo, senior; Jacob Lloyd, Carlmont, sophomore; Whittaker Jellins, Menlo-Atherton, senior; Paolo Maramba, San Mateo, senior; Billy Mason, Aragon, senior; Kevin Attard, San Mateo, senior; Kyle Lucas, Woodside, senior.

Girls’ basketball

NORTH DIVISION

CO-MVPS

Yazmeen Goo, Westmoor, senior; Arianna Sheehy, Terra Nova, senior.

First Team

Monica Orosa, El Camino, junior; Morgan Tomberlin, Half Moon Bay, senior; Addison Walling, Half Moon Bay, sophomore; Nandi Eskridge, Oceana, junior; Kasey Liang, Westmoor, junior.

Second Team

Ally Longaker, Half Moon Bay, sophomore; Tiara Cobbins, Westmoor, senior; Brianna Domagas, Westmoor, senior; Maya Domingo, Jefferson, senior; Keri La, Oceana, sophomore; Kiana Wiley, Oceana, sophomore; Reichel Vaioli, South San Francisco, senior; Jerlene Miller, South San Francisco, freshman.

Honorable Mention

Tia Peacock, Terra Nova, sophomore; Malia Koloamatangi, Terra Nova, junior; Nora Alataua, Westmoor, senior; Rochelle Ricasata, El Camino, junior; Michelle Shuen, El Camino, sophomore; Siobhan Calhoun, Half Moon Bay, sophomore; Katie Rupert, Half Moon Bay, senior; Marlene Alcantara, Westmoor, senior; Val Avila, South San Francisco, freshman; Sylvana Padilla, South San Francisco, senior; Daja Hermisillo, Jefferson, junior; Abby Gueravra, Jefferson, junior; Daniela Recinto, Oceana, senior.

SOUTH DIVISION

MVP

Brianna Deckman, Capuchino, senior.

First Team

Greer Hoyem, Menlo-Atherton, Frosh Brianna Reynolds, Aragon, junior; Claire Phillips, Burlingame, senior; Aubrie Businger, Mills, sophomore; Julia Gibbs, Mills, junior.

Second Team

Fuanileva Tuipulotu, San Mateo, senior; Alyssa Cho, San Mateo, sophomore; Emily Nepomuceno, Hillsdale, junior; Raichel Tjan, Hillsdale, sophomore; Jordan Ramirez, Capuchino, senior; Sarah Howell, Menlo-Atherton, senior; Ilana Baer, Menlo-Atherton, sophomore; Alexa Bayangos, Carlmont, sophomore.

Honorable Mention

Jennifer Horita, Aragon, sophomore; Sabrina Miller, Carlmont, senior; Stephannie Tong-Woo, Carlmont, senior; Mia Woo, Sequoia, freshman; Ofa Sili, Menlo-Atherton, sophomore; Ani Uikilifi, Capuchino, sophomore; Caelynn Hwang, Hillsdale, sophomore; Kara Ronberg, Hillsdale, senior.

About The Author

Staff Report

Staff Report

Bio:
A daily newspaper covering San Francisco, San Mateo County and serving Alameda, Marin and Santa Clara counties.
Pin It
Favorite

More by Staff Report

Latest in Prep Sports

© 2018 The San Francisco Examiner

Website powered by Foundation